Jakie są zalety i wady spółki partnerskiej?
Spółka partnerska to spółka osobowa, w której co najmniej dwie osoby fizyczne lub prawne (partnerzy) łączą się w celu wspólnej działalności gospodarczej i ponoszą ryzyko związane z tą działalnością.
Przeczytaj również: Jaki jest termin przedawnienia roszczeń konsumentów?
Skontaktuj się z naszym wirtualnym biurem, abyśmy mogli przedstawić Ci naszą ofertę i porozmawiać o Twoich potrzebach!
Zalety spółki partnerskiej
- Ograniczona forma prawna – spółka partnerska nie jest osobą prawną, co oznacza, że nie ma odrębnej od wspólników zdolności do czynności prawnych. Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem osobistym, ale tylko za zobowiązania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
- Łatwość założenia – do założenia spółki partnerskiej wystarczy umowa spółki zawarta w formie pisemnej. Nie jest wymagany kapitał zakładowy.
- Elastyczność – wspólnicy mają dużą swobodę w kształtowaniu zasad funkcjonowania spółki, w tym w zakresie podziału zysków i strat, podejmowania decyzji czy sposobu prowadzenia działalności.
- Szeroki zakres działalności – spółka partnerska może prowadzić działalność gospodarczą w każdej dziedzinie, która nie jest zakazana.
Wady spółki partnerskiej
- Ograniczona zdolność do kredytowania – ze względu na osobistą odpowiedzialność wspólników, banki mogą mieć problemy z udzieleniem kredytu spółce partnerskiej.
- Ograniczona możliwość rozszerzenia działalności – ze względu na osobistą odpowiedzialność wspólników, w przypadku rozszerzenia działalności spółki partnerskiej na nowe dziedziny może wystąpić konieczność zwiększenia zaangażowania osobistego wspólników.
- Ryzyko utraty majątku osobistego – wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem osobistym, w tym za zobowiązania powstałe w wyniku niewypłacalności spółki.
Sprawdź naszą ofertę wirtualne biuro Kraków!
Polecamy też zobaczyć stronę Coworking Kraków.
Podsumowując, spółka partnerska to forma prawna, która może być dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą wspólnie z innymi osobami, ale jednocześnie chcą zachować pewien stopień niezależności. Spółka partnerska jest również dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność w dziedzinie, która wymaga specjalistycznej wiedzy lub doświadczenia.